BERLÍN – V Německu se přes osm tisíc dětí nakazilo akutní střevní infekcí neznámého původu. Jak uvádí německý internetový portál RP ONLINE, podle odborníků z ústavu Ernsta Kocha, ke kulminaci nákazy došlo 27. září a nemoc prý nyní ustupuje.

Většina případů byla zaznamenána ve východních zemích Německa – například v Sasku, Durynsku, Berlíně a Brandenburgu. V některých případech onemocněli dokonce kantoři. Zatím není jasné, zda se jedná o Norovirus , který byl podle nepotvrzených údajů zjištěn u 16 dětí v Sasku.

Všechno může být jednou poprvé, ale ani konkurenční boj nelze vyloučit

Podezření padlo na společnost „Sodexo“, která dodává potraviny do postižených školních zařízení. Zástupci firmy obvinění odmítají s odůvodněním, že ohnisko nákazy bylo zjištěno pouze u5 procent škol, z celkového počtu odebírajících potraviny, uvádí Euronews.

Podle mluvčích německých úřadů, žádné problémy dříve s firmou Sodexo nebyly. Bude nyní na orgánech činných v trestním řízení aby zjistily, zda šlo o nedbalost, nebo se firma stala obětí konkurenčního boje.

Při federálním úřadu na ochranu práv spotřebitelů byla spolkovou vládou vytvořena pracovní komise, aby šetřila příčiny a okolnosti infekce. Laboratorní výsledky by měly být uveřejněny v nejbližších dnech.

Německé úřady a odborníci upozorňují: není to loňská E.coli, která zabíjela!  V případě Noroviru si ale také nejspíš nebudou  vědět rady.

V tuto chvíli je řada školek i škol v Německu zavřena. Ostatním školským zařízením bylo doporučeno, aby se dočasně alespoň na rozhodnou dobu vzdali produkce, kterou jim dodávala společnost Sodexo.

Experti však varují před tím, aby byla tato infekce spojovaná s epidemií z května 2011, kdy zmutovaný kmen střevní bakterie E.coli, jen v Německu připravil o život přes 50 lidí.

Zároveň ale připomeňme, že ani v případě, že se prokáže přítomnost Noroviru, nebude situace nijak růžová, protože neexistují proti němu ani léky ani očkování. Kvůli šíření kapénkovou formou je pak není přenos přes hranice nijak komplikovaný, zejména v příhraničních oblastech.

Zdroj foto: www.nursinghomesabuseblog.com

Sdílet

2 Comments for this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..