OSTRAVA – Skončil sjezd ČSSD, největší levicové strany. Podle závěrů sjezdu si je ČSSD až příliš jistá, že má v ruce všechny trumfy, a že si bude moct bezvýhradně diktovat podmínky. Její riziko spočívá ve starém přísloví, že pýcha předchází pád. V tomto smyslu vyznívá také tisková zpráva předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

předseda KSČM Filip VojtěchSjezd ČSSD, pokud jde o personální obsazení vedení, mne nepřekvapil, trochu jiné to je s programovými východisky. Nakonec i fakt, že delegáti na doporučení nejužšího vedení zamítli návrh na zrušení tzv. bohumínského usnesení, jímž tato strana zakazuje sama sobě spolupráci s komunisty na vládní úrovni, o tom svědčí. Už v prvních reakcích na dotazy médií jsem konstatoval, že je to věcí ČSSD a KSČM se nebude ničeho doprošovat. Za tímto stanoviskem si stojím. Hlavním cílem naší strany nejsou samy o sobě jakékoli posty, naším cílem je dosáhnout díky hlasům našich voličů takového vlivu, abychom mohli lépe alespoň z větší části plnit náš volební program a reálně ovlivňovat politiku ve prospěch neprivilegovaných občanů. A takového vlivu lze dosáhnout i bez přímé účasti ve vládě.

Menšinová vláda by byla nejrozumnější, ČSSD však lavíruje

Vše záleží na tom, jaký bude výsledek voleb. Koneckonců i ČSSD připouští, že nejreálnější je menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM a na dotazy médií o tom, „co za to“, se dovolává na společný zájem porazit pravici, zejména ODS a TOP09, a na značnou programovou shodu. Předpokládám ale, že nikdo z vedení ČSSD nepočítá s tím, že by KSČM podpořila vládu ČSSD bez jakýchkoli garancí. Pro naši stranu bude při jakýchkoli jednáních o případné podpoře menšinové vlády tím hlavním zásadní shoda na programovém prohlášení vlády. Pokud by ČSSD začala ustupovat od některých důležitých prvků levicového programu, ať už jde o spravedlivější zdanění založené na solidaritě různých skupin ve společnosti, o sociální či jiná práva občanů, aktivní podporu zaměstnanosti apod., pak s žádnou automatickou podporou KSČM počítat nemůže.

A tady vidím trochu problém.  Musím konstatovat, že to, co představitelé ČSSD odpovídali na dotazy médií právě k otázce příští vlády, příliš velkou důvěru nebudí. Výmluvy na údajnou přetrvávající zatíženost KSČM minulostí, která se projevila na krajské úrovni, považuji za trapné. Vedení ČSSD, na rozdíl od některých méně informovaných občanů, dobře ví, že nedemokratické protesty proti společným koalicím KSČM a ČSSD nejsou výsledkem zatíženosti KSČM minulostí, ale účelovou kampaní, v jejímž pozadí stojí ti, kdo krajské volby prohráli.

Komunistická minulost je alibistická výmluva, stejně jako Bohumínské usnesení

Čím dál víc je patrné, že tato kampaň je vedena podle modelu „kdo chce psa bít, hůl si najde“, i kdyby si ji měl vymyslet. Proto se také postupně vytrácí podpora těchto aktivit – účast několika jednotlivců až několika desítek lidí lze těžko považovat za „hlas lidu“, který se domáhá změny. Tento argument proto vnímám jako alibistickou výmluvu, která se ČSSD nyní prostě hodí. Koneckonců, v době, kdy ČSSD potřebovala i hlasy našich voličů například v prezidentských volbách, řada členů ČSSD mluvila o tom, že ono bohumínské usnesení je už vlastně mrtvé. Změnila se snad od té doby KSČM? Jsem si jist, že nikoli.

Za nejpodstatnější považuji to, že ze sjezdových či posjezdových výroků členů vedení ČSSD je patrné, že stále „pošilhávají“ po jakési středolevé koalici s menšími stranami, kterým by zřejmě dali raději přednost před jednobarevnou menšinovou vládou s podporou KSČM.

Prezident i slovenský premiér nabádali k menšinové vládě

Rád bych se mýlil, ale vnímám to tak, že ČSSD se bojí kontroly KSČM při plnění budoucího vládního programu. A přestože jí oba vážení hosté, prezident Zeman i premiér Fico, doporučovali převzít odpovědnost a preferovat jednobarevnou vládu, koketuje raději s levostředovou vládou koaliční, přestože např. zmiňovaní lidovci i zelení se opakovaně předvedli jako značně nesolidní partneři.

Na otázku, proč tak ČSSD činí, se nabízí odpověď: Nechce převzít plnou odpovědnost a raději by případné ústupky od levicového programu sváděla na nějakého koaličního partnera. Pokud tak ale bude ČSSD postupovat, pak opět ukáže, že má sice levicovou, sociální rétoriku, ale její politická praxe je jiná.

Zopakuje se model Špidla – Gross?

Takový rozdíl mezi slovy a činy už jsme zažili např. za Špidlovy a zejména Grosovy vlády. Rád bych věřil, že se to nebude opakovat. Věřím moudrosti našich voličů, protože jen silný výsledek KSČM ve volbách do Sněmovny může takovému veletoči ČSSD zabránit. A to je také hlavní – o všem rozhodnou skutečné výsledky příštích voleb. A od ČSSD je velmi krátkozraké, že si opět předem svazuje ruce.

Zdroj foto: Radmila Zemanová-Kopecká

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..