Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku letos v dubnu dosáhla 4,9 procenta. Byla tak mírně nižší než o měsíc dříve [5,0 %], ale naopak vyšší, než očekával trh [4,8 %]. Dubnová data o nezaměstnanosti přinesl [12.5.] Úřad práce ČR.
Úřady práce letos v dubnu evidovaly 364 tisíc uchazečů o zaměstnání. To je o zhruba osm tisíc méně než před měsícem a o 45 tisíc více než před rokem. Vybírat si mohli z 94 tisíc volných pracovních míst. Těch bylo o dva tisíce více než před měsícem a o dva tisíce méně než před rokem. Na jedno volné místo v dubnu v průměru připadalo 3,9 uchazeče.
„Dubnovou nezaměstnanost nelze hodnotit příliš pozitivně. Její pokles je v tomto období běžným jevem souvisejícím s pokračujícím náběhem sezónních prací. Obvykle nicméně bývá výraznější,“ komentuje data hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil.
Upozorňuje na to, že zatímco letos nezaměstnanost meziměsíčně klesla pouze o 0,1 procentního bodu, historicky jsme byli v dubnu zvyklí spíše na pokles okolo 0,3 procentního bodu. Podle něj je tak nesporné, že český trh práce zůstává spíše v útlumu, když vykazuje nejvyšší dubnovou nezaměstnanost od roku 2016.
„Oproti předchozím několika letům skutečně přehřátého trhu práce došlo ke zřetelnému ochlazení. Navíc naděje na výraznější oživení průmyslového sektoru v letošním roce poněkud překazila válka v Íránu, která prostřednictvím vyšších vstupních nákladů patrně průmyslový sektor opět přibrzdí,“ říká Hradil s tím, že po loňských 4,4 procentech letos čeká průměrnou nezaměstnanost na úrovni 4,7 procenta.
Nezaměstnanost v regionech
Nejvyšší nezaměstnanost v dubnu tradičně hlásí okresy Karviná [10,3 %], Most [10,2 %] a Bruntál [8,5 %]. Na jedno volné místo připadá v okresu Karviná 19,6 uchazeče. V okresech Děčín je to 15,5 uchazeče a v Sokolově 15,1 uchazeče.
„Volná pracovní místa vznikají tam, kde o ně není velký zájem, zatímco dlouhodobě problematické regiony v severních Čechách nebo na severní Moravě zůstávají na svém. Třeba Karviná s více než desetiprocentní nezaměstnaností,“ říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Nezaměstnanost v krajích v dubnu 2025 [šedě] a v dubnu 2026 [modře] v %
[Zdroj: ÚP ČR, MPSV, ČSÚ]
Nejnižší nezaměstnanost měly i v dubnu jako vždy okresy Praha-východ a Praha-západ [1,9 %], ale i Rychnov nad Kněžnou [2,7 %] a Pelhřimov [3,2 %]. Zde připadá na jedno volné místo něco málo přes jednoho uchazeče.
Petr Dufek upozorňuje: „Nabídka volných pracovních míst nijak neoslňuje, ať už z pohledu počtu pozic nebo jejich zaměření, ve kterém stále převažují manuální či nízkokvalifikované práce. Situaci se vymyká stavebnictví, které by lidi potřebovalo, ale ti se do odvětví nehrnou.“
Co říká míra nezaměstnanosti o ekonomice
Nezaměstnanost se v dubnu sice snížila, ale ne tak moc, jak se čekalo, shodují se ekonomové. Podle nich mívá náběh sezónních prací a brigád přece jen větší sílu, než jakou ukázal letošní duben.
„Míra nezaměstnanosti poklesla pouze o jednu desetinu procentního bodu na 4,9 procenta a byla tak o 0,7 procentního bodu vyšší než před rokem,“ říká Dufek s odkazem na to, že od jara začínají nabíhat sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, logistice a cestovním ruchu.
Český HDP v 1. čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o 0,2 %. A to je málo
Osobně pak tipuje míru nezaměstnanosti na konci roku opět na úrovni pěti procent. Podle něj je sice vidět z posledních dat, že tlak na propouštění především v průmyslu klesá, ale počty zaměstnanců se i nadále snižují.
–DNA–





