Nižbor (Berounsko) 29. května 2026 (PROTEXT) – Ve sklárně Rückl v Nižboru se od 5. do 7. června 2026 uskuteční Mistrovství světa v broušení skla (Glass Cutting World Cup) – jedinečné mezinárodní setkání mistrů uměleckého broušení skla, které letos vůbec poprvé otevírá své brány široké veřejnosti. Nad letošním ročníkem převzal záštitu prezident České republiky Petr Pavel.
Do Nižboru dorazí špičkoví brusiči, studenti sklářských škol i významní představitelé českého sklářství, aby zde představili soutěžní díla a své mistrovství v tradičním řemesle, které je po generace symbolem české kulturní identity a precizní ruční práce. Vítězná díla profesionálních brusičů i studentů budou následně vystavena na zámku v Lánech.
Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost nahlédnout přímo do procesu vzniku broušeného skla, sledovat práci mistrů sklářů a brusičů přímo v provozu sklárny a zároveň si vybrané techniky sami vyzkoušet. Součástí programu budou tematické komentované prohlídky, zážitkové aktivity, ukázky řemesla i program pro rodiny s dětmi.
V neděli se navíc uskuteční otevřená soutěž v broušení skla pro veřejnost, do které se může přihlásit každý bez ohledu na předchozí zkušenosti.
Atmosféru celého víkendu doplní street food zóna, pivní speciál Brus, řemeslná zmrzlina i večerní koncerty v unikátním industriálním prostředí sklárny. V pátek vystoupí Michal Pavlíček, sobotní večer bude patřit kapele Eddie Stoilow.
Více informací: https://visitruckl.com/cs/akce/mistrovstvi_sveta_v_brouseni_skla/
Zdroj: Bomma & Rückl





