MOSKVA – Stejně jako před rokem, ani letos čečenští branci nedostávají povolávací rozkazy, i když zdravotní komisí prošli. Veřejné-neveřejné důvody jsou dva. Generální štáb RF nechce riskovat možnost, že by čečenští vojáci mohli sloužit pod důstojníkem, který se účastnil operace v Čečně v druhé polovině 90. a za druhé, ostatní vojáci jsou v přítomnosti Čečenců po teroristických útocích neklidní. Pak už prý stačí jen jiskra.

Kdepak asi přišli "horalové" k těm zbraním?

Už roky nejsou do ruské armády ani povoláváni čečenští mladí muži. Oficiálně proto, že zatím není definitivně zpracována databáze obyvatelstva. Ruská média ale tvrdí, že se Rusko nechce dostat do střetu s místními úřady. Naposledy tak nastoupili čečenští branci v roce 1990.

Kavkazané jsou vnímáni jako riziková skupina

„Nevylučuji, že jsou ve hře oba jmenované důvody,“ řekl pro Smart News důstojnický zdroj z Jihovýchodního okruhu Armády RF. Jak ale dodal, je zde ještě třetí, o němž se příliš nemluví. „Nezapomínejte, že současní záklaďáci jsou děti takzvaných „Afghánců“, kteří si prošli skutečným muslimským peklem,“ dodal. Jak uvedl, jsou mladí muži velmi citliví na tyto jihovýchodní národnosti, protože od dětství do sebe vstřebávali vědomí, že jsou spojené s rizikem a ohrožením života.

Dalším momentem, jak uvedl zdroj, jsou teroristické útoky, které jsou také spojovány s Čečenci. Ruští vojáci (ale nejen prý národnostní Rusové), velmi nelibě nesou přítomnost Čečenců, a vůbec Kavkazanů, ve větším shromáždění, ve velké skupině lidí. „Jak vojáci říkají, vytahují se, jsou arogantní a i já osobně jsem už několikrát musel řešit incidenty, které Kavkazané v posledních letech vyprovokovali,“ dodává důstojník.

Jakmile mají být potrestáni za své činy, odvolávají se na menšinová práva

Jak říká, na lumpárny, šmelinu a agresivitu, to umějí být někteří z těch Kavkazanů skuteční machři. Problém je navíc v tom, že jakmile má dojít k jejich potrestání, okamžitě se začínají ohánět menšinovými právy. „A v tom okamžiku se shluknou všichni do stáda a začínají tvrdit to, co zjevně není pravda, a co ani většina z nich nemohla vědět či vidět. Já jsem se národnostních střetů nebál, protože jsem mohl pravdu dokázat, ale problémy jsem měl… s nadřízenými, kteří ty problémy řešit nechtěli,“ dodává zdroj.

Horší podle něj je, že slušní Kavkazští kluci, kteří jsou naprosto v pohodě, to pak mohou odnášet za ty „lemply“. „Říct ale, kde je počátek sváru je prý ale nejspíš stejně snadné, jako říct co bylo dřív, zda slepice, nebo vejce,“ dodává. „To b bychom se museli asi vrátit hluboko do carského Ruska.“

Jeden terorista stačí, neumíme ho poznat, říkají vojáci

Nedávno mu jeden z poddůstojníků řekl, že je hodně rád, že Čečenci neslouží, protože jim nevěří. „Když jsem mu oponoval, že ne všichni Čečenci jsou teroristé, odpověděl mi – veliteli, ale jeden stačí,“ líčí psychické rozpoložení mužstva zdroj. „Tento poddůstojník mi řekl, že se někteří vojáci obávají usnout, že drží hlídky v obavách, že by se už nemuseli probudit.“

Jak dále řekl zdroj pro Smart News, vojáci nezakrytě vyslovují obavy, že by spolu s čečenskými branci mohl do útvaru proniknout i vyškolený terorista, kterého nemají šanci rozpoznat. „Vojáci jsou navíc přesvědčeni, že se bez možných zrádců v zádech, klidně obejdou,“ dodal na závěr zdroj.

Sdílet

1 Comment for this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..