Uplynulo už přesně 70 let, ale slova druhého prezidenta Československé republiky doktora Edvarda Beneše o slovanství jsou platná dnes snad v ještě větší míře, než tomu bylo za jeho života. V jeho časech nebyly tak mocné sdělovací prostředky, schopné rozšířit lži s tak ohrožující datovou rychlostí, jako je tomu dnes. Právě proto bychom si měli připomínat slova těch, kdo včas dokázali vycítit nebezpečí a dokázali popsat nebezpečné symptomy smrtící infekce pro slovanství.

«… Je třeba velmi zdůraznit, že je nutno, aby všichni slovanští národové, pokud budou v dalším svém vývoji slovanskou politiku a slovanské souručenství pěstovat, zůstali i pro budoucnost ve svém slovanství a ve svém slovanském rozpětí opravdovými realisty; aby ve svých plánech politických nepřeháněli jako kdysi slavjanofilové nebo panslavisté, aby dobře viděli a náležitě brali ve své politice a ve veškeré své činnosti v úvahu celé své okolí a celou Evropu a svět, který by se jinak snadno mohl na jejich škodu proti nim obrátit.

To platí především pro nás Čechy a Slováky, ze všech Slovanů nejohroženější a nejexponovanější. Každý útok na Slovany začne vždycky útokem proti Praze – to je náš osud a naše největší čest zároveň. A tento fakt sám nutí k tomu, abychom se především nikdy neodpoutávali od Východu, tj. od Sovětského svazu, ale abychom na druhé straně nezapomínali – a musí to chápat také všichni druzí – že se nemůžeme pro svou geografickou pozici a pro půldruhého tisíce let svého kulturního vývoje odpoutat ani od Západu. Slovanství je pro nás nepostradatelnou základnou a každá československá politika musí od něho jako od základny, zejména po výsledcích druhé světové války vycházet.»

 

(Edvard Beneš: Úvahy o slovanství, Čin 1947, s. 301-302)

 

Sdílet

3 Comments for this entry

 • Petr Kafka napsal:

  My Češi a Slováci jsme středoevropané a z toho bychom měli vycházet. S ostatními středoevropskými zeměmi, bychom měli vytvořit společenství (V4?), které by mělo sílu ovlivňovat politiku EU, případně i společně z EU vystoupit.
  Jedině jako středoevropské společenství, bychom mohli provádět politiku jak s východem, tak se západem, jako rovný s rovným. Je to lepší řešení, než lavírovat, zda je nám lépe pod západem, nebo pod východem a přitom se nechat zneužívat v mocenské politice východ/západ (případ Havel např.).
  Západní Evropa, to jsou historické koloniální státy, které mají tento pohled na svět, včetně střední Evropy, stále. I Rusko, je trochu jiná mentalita, než my, zvláště proto, že to je ohromný stát a to se promítá do jejich vnímání světa. Nás by potřebovalo, jedině jako klín, ke štípání západu. Tím se nechci dotknout občanů Ruska, o kterých vím, že k nám mají dobrý vztah. Ovšem jejich stát, má samozřejmě své geopolitické zájmy.

 • Hvězdoslav napsal:

  Ač si uvědomuji že našim cílem by jistě mělo být spojení všeho Slovanstva do Unie evropejské, však touha sebezáchovy mi velí rychle pryč než konec nastane.

  • Obávám se, že na toto mohou odpovědět až parlamentní volby v příštím roce 🙁
   K Czexitu potřebujeme buď hlasování v parlamentu, nebo, a to je podstatně horší variatna pro všechny, starou českou tradici defenestrace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..