PRAHA – Poslanci ČSSD  předložili v pátek 24. srpna do Poslanecké sněmovny návrh, kterým chtějí snížit spotřební daň u pohonných hmot. Litr motorové nafty by měl zlevnit oproti současným cenám až o 2,50 Kč, benzín až o 1,50 Kč za litr. Uvedl to na tiskové konferenci poslanec  Milan Urban

Poslanci tím reagují na dramaticky stoupající ceny ropy na světových trzích, neúměrně vysokou spotřební daň v České republice a 20% DPH, v jejichž důsledku došlo v těchto dnech ke zdražení pohonných hmot na historická maxima (40 a více Kč/l). „ČSSD považuje za nepřípustné, aby ceny pohonných hmot stále raketově stoupaly, poškozovaly české hospodářství i občany, a pravicová Nečasova vláda seděla s rukama v klíně a nereagovala.

Dalšímu zvyšování cen pohonných hmot je třeba zabránit

„Zvyšující se ceny benzínu a nafty jsou v kombinaci s vládními škrty a chybným zvyšováním daní další ranou pro rodinné i firemní rozpočty a celou českou ekonomiku,“ uvedl předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban.

„Je potřeba rovněž zabránit záměru vlády Petra Nečase na další zvýšení cen pohonných hmot prostřednictvím zvýšení daně z přidané hodnoty z 20 na 21%. Takový růst DPH by se negativně promítl do cen benzínu a nafty pro spotřebitele už od 1. 1. 2013,“ doplnil k tomu  předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Občané a firmy tankují v zahraničí

Vysoká cena pohonných hmot přitom v ČR motivuje občany a zejména velkodopravce k cenově výhodnějším nákupům benzínu a nafty v okolních zemích. V současnosti je v ČR daň z minerálních olejů u motorové nafty 10,95 Kč za litr, u benzínů s obsahem olova do 0,013 g/l činí tato daň 12,84 Kč za litr, a u benzínů s obsahem olova přes 0,013 g/l činí tato daň 13,71 Kč za litr. Navíc je na pohonné hmoty uvalena 20 % daň z přidané hodnoty.

„ČSSD je plně otevřena jednáním s ostatními zástupci politických stran o časově omezené platnosti tohoto opatření (např. na dva roky) či dalších dílčích úpravách. Je ovšem mimořádně důležité, abychom zareagovali dosud nejvyšší ceny pohonných hmot v historii ČR co nejdříve,“ doplnil Milan Urban.

Snížením cen pohonných hmot by stát vybral více na daních

Jak uvedl, podle odborných analýz Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, by změna, kterou navrhuje ČSSD, znamenala zvýšení prodeje pohonných hmot až o 23 % a tomu odpovídá adekvátní zvýšení příjmů státního rozpočtu v oblasti spotřební daně.

„Zvýšená tuzemská spotřeba navrhovaného opatření je současně doprovázena dalším efektem –  vyšším výběrem daní z přidané hodnoty z důvodu zvýšení objemu prodeje pohonných hmot. Státu by tak po přijetí navrženého zákona vzrostl daňový příjem o 3 až 5 miliard Kč,“ dodal Urban. ČSSD věří, že tento návrh najde podporu i u poslanců vládní koalice a nedojde k jeho zablokování tak, jako se to stalo v minulosti. Další odmítnutí této normy by bylo podle Urbana ze strany vládní koalice jasným sdělením, že jim na občanech ani vývoji českého hospodářství, ve skutečnosti vůbec nezáleží.

Zdroj foto:  Renáta Lucková

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..